تسلیم قلب، تبعیت محض رأی انسان و آماده بودن نصرت زائر برای پیروزی حضرت از نتایج

گروه معارف رجانیوز: آن چه پیش رو دارید چکیده سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین میرباقری در شب نوزدهم ماه صفر 92 می باشد که در هیأت ثارالله قم واقع در حسینیه مرحوم آیت الله عظمی مرعشی برگزار شده است. در این جلسه وی به تحقق ولایت در جامعه مؤمنین و ارتباط آن با عصر ظهور اشاره کرده و اربعین حسینی را با این جهت مورد بررسی قرار می دهد.

 

 

 

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری در شب نوزدهم صفر، در هیأت ثارالله قم به جایگاه زیارت و بخصوص زیارت اربعین در سیر الی الله و اقامه فرهنگ ولایت پرداخت و گشایشِ باب زیارت برای شیعیان را نتیجه زیارت کاروان کربلا دانست و در این باره تصریح کرد: مقام مستشهدین، بالاترین چیزی است که ما می توانیم به آن برسیم و دست یابی به این امر، جز با شفاعت معصوم علیه‏السلام ممکن نیست.

وی در ادامه افزود: امام حسین علیه‏السلام این شفاعت و دستگیری را انجام داده اند و دو باب زیارت و بکاء از مدخل این امام بزرگوار و با بکاء و زیارت امام سجاد به روی همه امت گشوده شده است.

این استاد عالی حوزه علمیه قم با بیان این مطلب که در واقع زیارت اربعین اهل بیت، بعد از یک سیر چهل روزه و در پناه سر مقدس امام حسین علیه‏السلام که کهف اسرا بود و با این آمادگی بسیار عجیب به انجام رسید و درب زیارت را برای همیشه به روی مؤمنین گشود تأکید کرد: اگر این باب را معصوم باز نمی کرد، هرگز دست ما به حقیقت گریه بر مصائب امام حسین علیه السلام و زیارت معصومین نمی رسید. این دو باب به دست امام گشوده شده و هر ساله نیز نو می شود و نسیم رحمت جدیدی از عاشورا و اربعین در جان عالم دمیده می شود. بنابراین کسی نمی‏تواند این زمان ها را جابه جا کند. 

حجت‏الاسلام میرباقری با برشمردن سه ویژگی زیارت اربعین اظهار داشت: این زیارت مصداق زیارت مشتاقین است که فضائل و ثواب های بزرگی در روایات برای آن نقل شده است. ویژگی دوم و سوم این زیارت نیز این است که این زیارت، اقامه فرهنگ اهل بیت و جلوه ای از عصر ظهور است.

وی در توضیح دو ویژگی آخر زیارت اربعین افزود: بین اقامه، اشاعه و عمل فرق است. چنان که گاهی فرد، خودش نماز می‏خواند؛ گاهی مسجد می‏سازد و گاهی، فرهنگ نماز خوانی را ایجاد می کند و دیگران را نماز خوان می کند. زیارت و بخصوص زیارت اربعین، اقامه فرهنگ ولایت اهل بیت علیهم السلام است که در آن، مؤمنین عهد های ازلی خود را تجدید می کنند. زیارت اربعین، جلوه ای از عصر ظهور است که در آن نمونه هایی از اخلاق و فداکاری های حول معصوم شکل می گیرد.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم در بخش دیگری از سخنانش به مرور برخی از فقرات زیارت اربعین پرداخت و گفت: زائر وقتی در این زیارت شهادت می دهد، این شهادت بدین معنا است که در محضر خدای متعال به شهود نسبت به مقامات معصوم رسیده و این امر را با حقیقت وجودش  معتقد می شود.

وی "تسلیم قلب"، "تبعیت محض رأی انسان" و "آماده بودن نصرت زائر برای پیروزی حضرت" را نتایج زیارت اربعین دانست و در توضیح آن تصریح کرد: انسان باید به جایی برسد که هیچ رأیی در برابر امر معصوم نداشته باشد، کسی که در عرض معصوم رأیی دارد، در برابر معصوم برای خود دستگاه و دعوتی نیز می سازد.

حجت الاسلام میرباقری در پایان با اشاره به این مطلب که همه این آمادگی ها بر اساس آخرین عبارات زیارت اربعین انسان را به دو همراهی با معصوم یعنی همراهی در ظاهر و همراهی در باطن می رساند گفت: یعنی انسان هم باید در زمان غیبت امام معصوم، با امام باشد و هم در زمان ظهور ولایت امام، امام را یاری و همراهی کند.

/ 1 نظر / 22 بازدید
وبسایت عاشقان ظهور مهدی

با عرض سلام وپوزش لطفا ادرس وبلاگ عاشقان ظهور مهدی را تغییر دهید به ادرس ashganmahdi.ir ونام را به عنوان وب سایت عاشقان ظهور مهدی تغییر دهید با تشکر