شباهتهای نه گانه امام مهدی (عج) با حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله ، ویژگی مش

اماما، عاشق توییم و دوستدار دوستاران تو و خاک پاى منتظران تو، اما افسوسا که خود،خانه دل را براى انتظار تو مهیا نساخته ایم. 


اماما، با مژگان نروبیده ایم گرد راه را، با اشک ، نشسته ایم غباردل را.


اماما، نروبیده ایم غبار گناه از دل ، اما عاشقیم ، نمى دانیم این عشق سوزان ، در کجاى جانمان جاى گرفته که بى تابمان کرده. 


اماما، شرمنده ایم که خانه دل را براى حکمرانى تو، پاک نساخته ایم.

 
اماما، از کاروان عاشقان تو، عقب مانده ایم . مرکب راهوار نداریم که به این کاروان شورانگیز، دست یابیم.... 
اماما، تا پیش از طلوع خورشید 57، تصویر روشنى از حرکت جهانى تو نداشتیم که چگونه ملیونها انسان ، سر بر آستان تو مى سایند و به امر تو عاشقانه سر مى دهند وجگر گوشه هاى خود را تقدیم مى دارند، در تو ذوب مى شوند و بسان پولاد، مقاومند،صخره وش جلوى دشمن تو صف مى بندند، زمین زیر گامهایشان ، به لرزه درمى آید، درعین حال چهره هاى آرامى دارند و لبهاى خندان و دستان یتیم نواز و قلبهاى پر از مهر وصفا.


اما، در فجر 57 و پس از طلوع خورشید گرمابخش در بهمن سرد، به بهار خرم و شاد،که همه آلاله ها در پاى تو مى ریزند، همه گلهاى سرخ سرخ بر تو لبخند مى زنند،همه مرغان نغمه خوان به عشق تو مى سرایند، همه چشمه ها، به عشق تو مى جوشند،گل و گیاه به عشق تو جان مى گیرند و طراوت و شادابى مى یابند، ایمان آوردیم.

ایمان آوردیم که فریاد تو، نداى حیات بخش نو، مهرورزیهاى تو، کران تا به کران رادر خواهد نوردید و فوج فوج ، به سوى تو خواهند آمد و تو را چو نگینى در آغوش خواهند گرفت.


اماما، نسیمى از بوستان عشق تو، در این ملک وزید، حیات آفرید، مردگان را زنده کرد وشورى عظیم انگیخت ، اگر خدا لطف کند و تو از پرده به درآیى و پا در این ملک گذارى و آن نسیم دل انگیز، شبان و روزان بوزد، چه خواهد شد؟ آیا مرگ هم معنى خواهد داشت ؟ یاهمه چیز و همه کس ‍ به آب حیات دست خواهند یافت و رقصان و پاى کوبان به سوى وادى ایمن ، وادى بى خزان ، وادى بى مرگ ، ره خواهند سپرد و در آن سرزمین بى گزند،جاودانه خواهند زیست.(1)

امام مهدی (عج) در قرآن

وَ قُلْ: جٰاءَ اَلْحَقُّ وَ زَهَقَ اَلْبٰاطِلُ، إِنَّ اَلْبٰاطِلَ کٰانَ زَهُوقاً(اسرا/82) 

محمّد بن یعقوب از علىّ بن محمّد، از علىّ بن العبّاس، از حسن بن عبد الرّحمان، از عاصم بن حمید، از ابو حمزه، از حضرت ابو جعفر امام باقر علیه السّلام روایت آورده که درباره‌ى فرموده‌ى خداى-عزّ و جلّ-: و بگو: حق آمد و باطل نابود شد که همانا باطل محو شدنى است، فرمود:

«هرگاه قائم علیه السّلام به‌پا خیزد، دولت باطل از میان خواهد رفت و زایل خواهد گشت.»

علاّمه‌ى مجلسى فرموده است: با توجّه به تفسیر امام علیه السّلام، تعبیر به فعل ماضى براى تأکید وقوع و حتمى بودن آن است؛ یعنى، با ظهور آن حضرت، دولت باطل به یقین از بین خواهد رفت.(3)و(2)

امام حسن عسکری علیه السلام و امام مهدی (عج)

در کتاب شریف کمال الدین و تمام النعمه تنها یک حدیث از امام حسن عسکری علیه السلام درباره امام مهدی (عج) روایت شده است.

احمد بن اسحق بن سعد اشعرى گوید شرفیاب حضور امام یازدهم ابى محمد حسن بن على علیه السلام شدم و می خواستم از وى راجع به جانشین پس از او پرسش کنم او آغاز سخن کرد و فرمود اى احمد بن اسحق به درستى که خداى تبارک و تعالى از آن گاه که آدم را آفریده زمین را خالى نگذاشته و نگذارد تا قیام ساعت از حجت خدا بر خلقش که به او از اهل زمین بلا بگرداند و به او باران فرو فرستد و به او برکات زمین را به در آورد . گوید من گفتم یا ابن رسول اللّٰه امام و خلیفه پس از شما کیست؟ آن حضرت شتابانه برخاست و درون خانه رفت و سپس برگشت و بر شانه او بچه پسرى بود که رویش چون ماه شب چهارده بود کودک سه سالى می نمود و فرمود اى احمد بن اسحق اگر نزد خداى عز و جل و نزد حجج او گرامى نبودى من این پسر خود را به تو نمی نمودم به درستى که او هم نام رسول خدا است و هم کنیه او است و آن کس است که پر کند زمین را از عدل و داد چنانچه پر شده باشد از جور و ستم. اى احمد بن اسحق مثل او در این امت مثل خضر علیه السلام است و مثل ذو القرنین به خدا یک غیبتى دارد که در آن کسى از هلاکت نجات نیابد جز آنکه خداى عز و جل او را بر قول به امامت وى ثابت دارد و او را موفق سازد که براى تعجیل فرجش دعا کند .

احمد بن اسحق گفت گفتم اى مولاى من آیا نشانه‌اى دارد که دل من بدان مطمئن شود آن کودک به زبان فصیح گفت منم بقیة اللّٰه فی ارضه و منتقم از دشمنان او . اى احمد بن اسحق پس از مشاهده عین دنبال اثرى نگرد.

 احمد بن اسحق گوید من شاد و خرم بیرون آمدم و چون فردا رسید خدمت آن حضرت برگشتم و عرض کردم یا ابن رسول اللّٰه هر آینه شادى من بدان چه بر من منت نهادى بزرک است . بفرمائید آن روشى که از خضر و ذو القرنین دارد چیست؟ فرمود اى احمد آن طول غیبت است عرض کردم یا ابن رسول اللّٰه و هر آینه غیبتش هر آینه طولانى باشد؟ فرمود آرى به پروردگارم تا آنکه بیشتر معتقدان به امر امامت او از آن برگردند و مگر آن آنکه خداى عز و جل عهد و پیمان ولایت ما را از او گرفته و ایمان را در دلش نوشته و او را به روح خود کمک کرده. اى احمد بن اسحق این امریست از امر خدا و سری است از سر خدا و غیبى است از آن خدا. آنچه من به تو افاده کردم بگیر و پنهان دار و از شکرگزاران باش تا در علیین با ما باشى.(4)

            ویژگی های امام مهدی (عج)

داعی

از القاب امام زمان علیه السّلام داعى است، به معناى دعوت‌کننده و خواننده؛ چنان‌که در زیارت آل یاسین مى‌خوانیم:

السّلام علیک یا داعی اللّه و ربّانیّ آیاته 

«سلام بر تو اى دعوت‌کننده از جانب خدا و براى خدا. . .» .

و در اعمال روز جمعه مى‌گوییم:

اللّهمّ و صلّ على ولیّک المحیی سنّتک القآئم بأمرک، الدّاعی إلیک

«خدایا درود فرست بر ولى خودت که سنّت تو را احیا مى‌کند و به امر تو قیام مى‌نماید و به سوى تو دعوت مى‌کند.»

در دعاى افتتاح نیز مى‌خوانیم:

اللّهمّ اجعله الدّاعی إلى کتابک

««خدایا او را مقرر فرما تا دعوت‌کننده به کتاب  آسمانى‌ات باشد.

و در جاى دیگر آمده است:

و الدّاعی إلى سبیلک 

«او دعوت‌کننده به راه خداست»(5)

شباهت های امام مهدی (عج) به حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم

در مورد شباهت حضرت مهدی(عج) به پیامبر گرامی اسلام و آخرین فرستاده خداوند، حضرت محمد صلی الله علیه و آله روایات بسیاری وارد شده است. باتوجه به اینکه حضرت مهدی(عج) از نوادگان پیامبر صلی الله علیه و آله است، طبیعی است که شباهت های بسیاری میان این دو وجود مقدس وجود داشته باشد. از نظر نام و کنیه. نیز پیراهن پیامبر صلی الله علیه و آله که در روز جنگ احد بر تن داشتند و عمامه سحاب و زره سابغه و شمشیر پیامبر صلی الله علیه و آله همراه اوست. شاید بتوان گفت جامع سخن در این زمینه، همان حدیث رسول خدا صلی الله علیه و آله است که فرمود: «مهدی از فرزندان من است. اسم او اسم من و کنیه اش کنیه من، و از نظر خَلق و خُلق، شبیه ترین مردم به من است.(6)

ویژگی های مشترک این دو بزرگوار عبارتند از:

رحمت

خداوند متعال در قرآن کریم دربارة پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید:

وَ ما اَرسَلناکَ الاّ رَحمَةً للعالَمینَ.(انبیاء/107)

ما تو را جز مایه رحمت برای جهانیان نفرستادیم.

و در حدیث قدسی راجع به حضرت مهدی(عج) آمده است:

... و أکمل ذلک بابنه م ح م د رحمة للعالمین علیه کمال موسی و بهاء عیسی و صبر ایوب(7)

و آن را با فرزندش م ح م د که مایه رحمت برای جهانیان و دارای کمال موسی و شکوه عیسی و صبر ایوب است ،کامل نمود.

ودر زیارت آل یاسین می گوییم:

سلام بر تو ای پرچم برافراشته ... و رحمت گستردة الهی

اخلاق نیکو و با عظمت

خداوند خطاب به حضرت محمد (ص) می فرماید: وَ إِنَّکَ لَعَلی خُلُقٍ عَظِیمٍ(سوره قلم/4)

یعنی تو، به اخلاق عظیم و نیکو آراسته ای

پیامبر صلی الله و علیه و آله و سلم نیز فرموده اند: « الْمَهْدِیُّ مِنْ وُلْدِی اسْمُهُ اسْمِی وَ کُنْیَتُهُ کُنْیَتِی أَشْبَهُ النَّاسِ بِی خَلْقاً وَ خُلْقا(8) 

 مهدی از فرزندان من است، اسم او اسم من و کنیة او کنیه من است و او از لحاظ جسمی و روحی و اخلاقی، شبیه ترین مردم به من است.

نور خدایی

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نور خدایی است. چنان که در زیارت آن حضرت می خوانیم: «السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا نُورَ اللَّهِ الَّذِی یُسْتَضَاءُ بِه » سلام بر تو، ای نور روشنایی بخش خداوند.

در زیارت روز جمعه نیز خطاب به امام زمان (عج) این گونه می گوییم: «السَّلَامُ عَلَیْکَ یا نُورَاللهِ الّذِی یَهْتَدی بِه المُهْتَدُون»؛ سلام بر تو ای نور خداوند که هدایت جویان به وسیله او هدایت می شوند.

امنیت بخشی

وَ ما کانَ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَ أَنْتَ فیهِمْ(سوره انفال/33)

(ای پیامبر!) تا تو در میان آن ها هستی، خداوند آن ها را مجازات نخواهد کرد.

امام زمان نیز در وصف وجودی خویش می فرمایند: «إِنِّی أَمَانٌ لِأَهْلِ الْأَرْضِ کَمَا أَنَّ النُّجُومَ أَمَانٌ لِأَهْلِ السَّمَاءِ»(9)

 به درستی که من امنیت بخش اهل زمین هستم، همانگونه که ستارگان امنیت بخش اهل آسمانند.

طریف، یکی از خادمان حضرت مهدی(عج)، در مدتی که حضرت در گهواره بودند به خدمت ایشان می رود . پس از آنکه به درخواست حضرت برای ایشان صندل سرخی می برد. حضرت از او می پرسند: آیا مرا می شناسی. می گوید: بلی شما آقای من و فرزند آقایم هستید. حضرت می گویند: منظورم این نبود. خادم عرضه می دارد: خودتان بفرمایید. حضرت می فرمایند:

أنا خاتم الأوصیاء؛ بی یدفع اللَّه البلاء عن أهلی و شیعتی.

من خاتم ا

/ 1 نظر / 89 بازدید
نمايشگاه هاست www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس با تشکر[گل] [گل]