شباهت‌های حضرت عیسی‌(ع) و امام مهدی‌(عج)-بخش

 

 مسئله مهدویت، انتظار مصلح و موعود منتظر، از ویژگی‌های دین اسلام نیست، بلکه همه ادیان و مذاهب آن را پذیرفته‌اند و تنها اختلاف موجود بین آن‌ها در نام‌گذاری است.
پیامبران الهی، که هر یک از آن‌ها مصلح دوران خود بوده‌اند، از ظهور کسی خبر می‌دهند که جهان را به تسخیر خود در می‌آورد و بر همه کره زمین حکم‌رانی خواهد کرد و گسترده عدالتش اقطار زمین را فرا می‌گیرد.
حضرت مهدی‌(عج) به عنوان منجیی که تمام ادیان الهی به ظهورش پیروان خود را وعده داده‌اند، تمام پیامبران به او اقتدا می‌کنند از خضر نبی تا عیسی‌بن مریم (علیهم السلام و الصلاة). اما آنچه حائز اهمیت است، شباهت‌های بسیاری میان حضرت عیسی بن مریم (ع) با مهدی موعود(عج) است که برخی از این شباهت‌ها اشاره می‌شود:

* مهدی(عج) و مسیح(ع) نوادگان دختری «یسّی»

حضرت عیسی(ع) نواده دختری «یسّی» است. مهدی(ع) نیز از جانب مادرش، نرجس خاتون، نواده دختری «یسّی» است، زیرا او دختر یشوعا، پسر قیصر، شاه روم و از نسل داود پیامبر(ع) بوده و مادرش از اولاد یکی از حواری‌های عیسی(ع) به نام شمعون صفا، وصی حضرت عیسای مسیح است، که وی نیز نواده عیسی است.
در کتاب اشعیای نبی درباره ظهور حضرت حجت‌بن‌الحسن(ع) آمده است: و نهالی از تنه «یسّی» بیرون آمده، شاخه‌ای از ریشه‌هایش خواهد شگفت و روح خداوند بر او قرار خواهد گرفت... مسکینان را به عدالت داوری خواهد کرد و به جهت مظلومان زمین، به راستی حکم خواهد نمود... کمربند کمرش، عدالت خواهد بود و کمربند میانش، امانت.
در قاموس کتاب مقدس نوشته شده است: «یسّی» به معنای قوی، پدر حضرت داود(ع) و نوه «راعوت» است؛ و نسب وی در عهد قدیم دو مرتبه مذکور گشته، و دو مرتبه در عهد جدید وارد شده است و غالبا به «یسّی» بیت لحمی معروف می‌باشد و به گونه‌ای مشهور بود که داود را پسر یسی می نامیدند، در صورتی که خود داود، شهرت و شخصیتی عظیم داشته و از پیامبران بزرگ بنی‌اسرائیل بوده است و به واسطه داود «یسّی» از اجداد مسیح محسوب گشت.
منظور از نهالی که از تنه یسّی خواهد رویید، ممکن است یکی از چهار نفر ـ یعنی حضرت داود، سلیمان، عیسی و مهدی(ع) باشد، ولی دقت و برسی کامل آیه‌های گفته شده، نشان می‌دهد که منظور از این نهال، هیچ یک از آن پیامبران نیستند، بلکه همه آن بشارت‌هاف ویژه قائم آل‌محمد(ع) است، زیرا حضرت داود و سلیمان(ع) فرزندان پسری یسّی هستند و حضرت عیسی(ع) نواده دختری او و مهدی(ع) نیز از جانب مادرش، نواده دختری یسّی است.
دهخدا از قاموس کتاب مقدس نقل می‌کند:
سلسله سلطنت او (داود) به طور روحانی در شخص عیسی تجدید شد که از طرف جسم از نسل او بود؛ و بنابر این، فرزند داود خوانده شد؛ و درباره مسیح گفته شده است که برتخت داود می‌نشیند.

* شباهت مادر مهدی(عج) به مادر عیسی(ع)

در خبرآمده است:
عبور حضرت مسیح(ع) به سرزمین کربلا افتاد. دید گروهی از آهوان در آنجا گردهم آمده و گریه می‌کنند. آنگاه چشم‌شان به عیسی‌بن مریم افتاد. با چشمانی اشک‌آلود به سوی او آمدند؛ پس ایشان نشست و حواری‌ها هم نشستند و همگی انان نیز به گریه افتادند، ولی یاران مسیح(ع) علت نشستن و گریه را نمی‌دانستند؛ پرسیدند: ای روح‌‌الله و کلمة‌الله، چه چیز شما را می‌گریاند؟ فرمود: آیا می‌دانید این جا چه زمینی است؟ گفتند: نه گفت: اینجا زمینی است که جوجه (نواده) حضرت رسول احمد(ع) و فرزند آزاده طاهره بتول، شبیه مادرم کشته و در همین جا به خاک سپرده می‌شود.
شباهت فاطمه زهرا(ع) به مریم از چند جهت است:
1ـ هر دو صدیقه هستند. مفضل بن عمر گوید: به امام صادق(ع) عرض کردم: چه کسی فاطمه زهرا(ع) را غسل داد؟ فرمود: علی بن ابی‌طالب(ع)
از کلامش دل‌تنگ شدم و برایم دشوار بود؛ پس به من فرمود: گویا گرفتگی و دل‌تنگی برایت پیش آمد و سخنانم برایت گران بود؟ گفتم: بلی، قربانت شوم فرمود: به خودت سختی و ناراحتی راه مده، چون فاطمه(ع) صدیقه بود.
«فانها صدیقه لم یکن یغسلها الا صدیق، اما علمت ان مریم لم یغسلها الا عیسی»؛
حضرت زهرا(ع) صدیقه بود و صدیقه را غسل ندهد، مگر صدیق؛ همان گونه که مریم را عیسی (ع) نسل داد،چون هر دو صدیق بودند.
اقای حسینی فیروزآبادی، به نقل از حلیلة الاولیا می‌نویسد:
قالت عائشة: ما رایت احدا قط اصدق من فاطمه غیر ابیها؛
هرگز ندیدم کسی را راست‌گو‌تر از فاطمه زهرا، به غیر از پدرش.
2 هر دو، سرور زنان عالم هستند. مریم، سرور زنان زمان خویش بود، ولی فاطمه زهرا(ع) سرور زنان همه جهان از اولین تا آخرین است.
3ـ إِنَّ اللّهَ اصْطَفَاکِ وَطَهَّرَکِ وَاصْطَفَاکِ عَلَى نِسَاء الْعَالَمِینَ . همچنین یونس بن ظبیان از امام صادق(ع) نقل می‌کند:
قال ابوعبدالله(ع): لفاطمة(ع) تسعه اسماء عند‌الله عزول: فاطمه، والصدیقه، والمبار‌که، والطاهرة، والزکیه و ...
امام ششم(ع) فرمود: حضرت فاطمه(ع) دارای نه اسم است: فاطمه، صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه و ... .
4ـ برای هر دو از آسمان مائده می‌آمد.
5ـ هر دو، مورد لطف و عطای خداوند هستند. خداوند به مریم، عیسی(ع) را لطف فرمود: یا مریم ان ‌الله یبشرک بکلمة منه اسمه المسیح عیسی ابن مریم و در حدیث معراج آمده:
«واعطیتک ان اخرج من صلبه(علی) احد عشر مهدیا کلهم من ذریتک من ابکر البتول: و آخر رجل منهم یصلی خلفه عیسی بن‌مریم، یملا الارض عدلا کما ملئت منهم ظلما و جورا»؛
و به تو (ای محمد) بخشش نمودم تا از صلب و پشت علی(ع) یازده مهدی بیرون آورم که همه آنها از ذریه تو از دوشیزه بتول (فاطمه زهرا(س) ) می‌باشند.
آخرین آنان مردی است که عیسی بن مریم پشت سرش به نماز می‌ایستد و زمین را از عدل و داد پر می کند، همان گونه که از سوی آنان(دشمنان، ستم‌گران و غاصبان) از ظلم و تجاوز پر شده است.
6ـ هر دو، مخاطب ملائکه بودند. شیخ صدوق(ع) در امالی به اسنادش از ابن عباس، در ضمن حدیثی بلند، از پیامبر(ع) روایت می‌کند که آن حضرت درباره فاطمه(ع) و سختی‌هایی که پس از خودش بر آن بانوی بزرگوار وارد می‌گردد،
فرمود:
«سپس فاطمه(ع) خودش را خوار می‌بیند، پس از آنکه در دوران زندگی پدرش، عزیز بود. در این هنگام است که خداوند متعال، اسباب انس او را با ملائکه فراهم می‌سازد و فرشتگان، وی را مخاطب خود می‌سازند و به ایشان به آنچه مریم را صدا کردند، ندا می‌کنند و می‌گویند: ای فاطمه، خداوند تو را برگزید و پاک نمود و بر همه زنان علام برتری داد. ای فاطمه، عبادت کن و سجده و رکوع نما با کسانی که برای ذات پروردگار رکوع می‌کنند. پس از این، درد و الم به سراغ فاطمه می‌اید و مریض می‌شود؛ خدا مریم را به سراغ او می‌فرستد تا از او پرستاری نموده و با وی انس گیرد»
اسحاق‌بن‌ جعفر‌بن عیسی‌بن زید‌بن ‌علی‌بن ‌الحسین(ع) نیز حدیث دیگری را به همین مضمون از امام صادق(ع) نقل کرده است.

 

ادامه دارد...

/ 4 نظر / 55 بازدید
حامی

سلام همسنگر عزیز! با مطلبی تحت عنوان ( به کجا چنین شتابان؟!"ویژه نامه خاتون" ) به روزم. امید که در این روزگار که تشخیص حق و باطل سختتر از همیشه شده مهدوی باشیم و مهدوی بمانیم!

-

سلام در مورد پست آیندگان تو را خواهند شناخت: سلام برادر من آدم منفی نگری نیستم، هر پژوهش و مطالعه ای را که بر اساس بی طرفی و سند و مدرک علمی و تجربی باشه، می پذیرم، برای همین هم مقاله شما رو داشتم می خوندم که یک چیز خیلی ناراحتم کرد. حیفه که این جور مقاله ها با اشتباهات املایی همراه باشه. درست نمی گم؟ واقعا حیف نیست دوست و دشمن وقتی این متن رو می خونن، بعدش بگن: نویسنده اش آدم خوبیه، نیتش پاکه، اما حیف که بی سواده!!! هجم درست نیست، حجم درسته.

-

من نمی دونم شما چه اصراری دارید که دکتر احمدی نژاد را از همه اشتباهات منزه کنید، اونجایی که نوشتی اشتباهات ایشان خودخواسته و برای گمراه کردن دشمنان است، خنده ام گرفت. پسر عزیزم، یه زمانی، همه جوونهای حزب اللهی منتظر بودند که امام خمینی با پرچمهای سیاه وارد بغداد بشه و سفیانی (صدام) رو شکست بده و از اونجا بریم به سمت فلسطین. اما خیلیها از جمله شما شاید با شنیدن این حرفا در حال حاضر خندتون بگیره. عزیز من، مواظب باشیم، و این احتمال را بدهیم، که اگر (1%) آقای احمدی نژاد شعیب بن صالح نبود، دشمنان تشیع، در مورد عقاید ما چه ها خواهند گفت؟ ( در نظر داشته باشید که یکی از مشخصات شعیب بن صالح در هه احادیث مربوطه، این است که ایشان از بنی تمیم هستند.

-

اگر کمی به سایتهای عربی وهابی و سنی مراجعه کنید می فهمید چی می گم. اما اگر بخوای جواب بدی: اونها دشمنند و دشمنی می کنند، و برای ما مهم نیست، ... باید بگم اشتباه می کنی. این طرز تفکر نه از یک انسان عاقل و نه از یک شیعی واقعی و نه از یک منتظر قابل قبول نیست. فکر می کنی اونایی که تا حالا ادعاهای عجیبی در مورد مهدویت کردن، آگاهانه یا ناخودآگاه چه ظرباتی به اسلام ناب زدن؟ پس از رحلت امام خمینی هم خیلیها از دشمنان با سربلندی و سینه سپر گفتند: « دیدید! این هم خراسانی شیعیان که مانند مهدی آنها یک افسانه ی ساختگی بود و مرد. ما منتظریم تا مهدی آنها در کعبه ظاهر شود تا ببینیم چگونه از دست نیروهای امنیتی عربستانی می خواهد فرار کند» به نظر شما درست است که باعث چنین اهانتهایی به شخصیتهای مورد احترام سیاسی و عقیدتی و مذهبی خود شویم؟ پس بهتر است با ارزیابی همه جوانب و واکنش ها و کاملا عاقلانه و مستدل و بدون احساسات، در مورد این گونه امور عقیدتی و اصولی بحث کنیم.